poniedziałek, 18 lipca 2016

NARODOWA GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W EDYNBURGU i wystawa „Surrealistyczne spotkania. Kolekcjonując cudowności”


Wystawa potrwa do 11 września 2016 roku

Wystawa arcydzieł surrealizmu w Edynburgu
Światowej sławy dzieła Salvadora Dalego, Joana Miro, Maxa Ernsta, Paula Delvauxa, Rene Magritte’a, Man Raya, Giorgio de Chirico oraz wielu innych, można podziwiać w Szkockim Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej. Wystawa „Surrealistyczne spotkania. Kolekcjonując cudowności” składa się z aż 400 prac, rzeźb, rysunków i archiwaliów prezentujących wyjątkowe spectrum sztuki surrealistycznej.
Szkocka wystawa bazuje na unikatowych zbiorach, pochodzących z najważniejszych kolekcji surrealizmu i dadaizmu, min. z muzeów w Rotterdamie i Hamburgu. Prezentować będzie m.in. słynnego „Wielkiego Paranoika” z 1936 roku oraz „Telefon- Homar” autorstwa Salvadora Dalego, a także sławne dzieło „The Red Model III” Rene Magritte’a z 1937 roku. Wszystkie zebrane prace są niezwykle ważne dla rozwoju surrealizmu i należą do najbardziej wybitnych, jakie powstały w tym kierunku. Wystawa opowiada również o fascynujących historiach ludzi, którzy wielkim zaangażowaniem i pasją zdobywali i kolekcjonowali te prace.

Każda z zaprezentowanych kolekcji powstawała z różnych pobudek, w odmiennych okolicznościach historycznych. Wszystkie jednak cechuje bardzo wysoka jakość oraz poziom estetyki, a także niezwykle rozeznanie w świecie sztuki. Każdy z kolekcjonerów był świadomy, iż tworzenia takiego zbioru przyczyniało się bardzo mocno dla dobra publicznego.


źródło:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin