Monday 28 December 2015

Craigmillar Castle


Zamek Craigmillar położony jest bardzo blisko centrum Edynburga, zaledwie trzy mile od Princess Street. Na miejscu odnosi sie jednak wrażenie, ze jest się daleko od cywilizacji, gdzieś na półdzikiej szkockiej wsi. Położenie wśród parków i pól dodaje uroku tej, i tak atrakcyjnej, ruinie. Sama budowla osadzona jest częściowo na skałach przypominając odrobinę polskie zamki Szlaku Orlich Gniazd. Urzekający jest również stan w jakim zamek sie zachował. Jest przykładem tzw. angielskiej szkoły konserwacji zabytków, czyli utrwaloną i zabezpieczoną ruiną, wolną od widocznych współczesnych ingerencji. Pozwala to na lepszy odbiór historii zaklętej w murach warowni.
Craigmillar Castle jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych budowli warownych w Szkocji. Początki istnienia zamku datuje się na rok 1400 kiedy to prawdopodobnie sir George Preston wybudował wierzę-rdzeń warowni. Wnuk George'a Prestona, William dobudował najbardziej znaczącą część – mury obronne otaczające wierzę tworząc wewnętrzny dziedziniec.

W 1510 r. Simon Preston wzniósł mury zewnętrzne zamykając w nich poza samą twierdzą zewnętrzny dziedziniec oraz wschodnie i zachodnie ogrody.
źródło
LinkWithin